Trajanje turе od 4h do 5h
Saborna crkva u Nišu je hram Srpske pravoslavne crkve, i treća je po veličini u Srbiji. Pariskim mirom 1856. godine Turska je pod pritiskom evropskih sila priznala ravnopravnost hrišćana i muslimana i nakon toga je počela izgradnja Saborne crkve, po projektu protomajstora Andrije Damjanova. Posvećena je silasku Svetog Duha – Svetoj Trojici i na njoj su prisutni različiti stilovi u graditeljstvu: srpsko-vizantijski, romansko-vizantijski, islamski, zapadno barokni i renesansni, čime se pravi prrkretnica u srpskoj arhitekturi i stvaraju nacinalna obeležja. Izgradnja pravoslavnog hrama završena je 1872. godine a osvećenje je obavljeno 1878. godine.
Crkva Sv. cara Konstantina i carice Jelene posvećena je rimskom imperatoru, rođenom u Nišu i njegovoj majci Jeleni. Grad Niš svakog 3.juna slavi pravoslavni praznik posvećen Sv.caru Konstantinu i carici Jeleni, pa se tih dana u gradu organizuju brojni verski, kulturni i sportski događaji. Centralni verski događaj – sveta arhijerejska liturgija i litije odvijaju se u ovom hramu. Izgradnja crkve započela je 1999. godine prema projektu arhitekte Jovana Mandića. Crkva svojom arhitekturom raške škole sa dva zvonika, dominira Parkom Sv. Save.
Crkva Svetog Pantelejmona izgrađena je 1878. godine, odmah nakon oslobođenja Niša od Osmanlijske imperije. Na oko sto metara iznad današnjeg hrama pronađeni su ostaci prvobitne crkve, koju je sagradio veliki župan Stefan Nemanja. Oko crkve postoji nekoliko izvora vode za koje se veruje da imaju isceliteljska dejstva.Staru manastirsku crkvu Sv. Pantelejmona u XII veku obnovio je Stefan Nemanja. On je crkvu proširio, ukrasio spolja i iznutra, tako da je svojim izgledom podsećala na ostale Nemanjine zadužbine.
Latinska crkva se nalazi kod niškog sela Gornji Matejevac, na brdu zvanom Metoh. Ovo je jedna od najstarijih crkava u Srbiji koja datira još iz doba vizantijske vladavine ovim prostorima. Sagrađena je između IX i XI veka, a obnovljena je u XII veku , za vreme vladavine vizantijskog cara Manojla I Komnina u, koji je često boravio u Nišu. Crkva je posvećena Svetoj Trojici i u narodu je poznata kao Latinska crkva zbog dubrovačkih trgovaca, katolika, koji su je koristili u XVI veku.
Manastir Svetog Jovana smešten je 10 kilometara severoistočno od Niša, u selu Gornji Matejevac. Sadašnja crkva podignuta je na ostacima stare crkve iz 19. veka. Manastir Svetog Jovana je odigrao je važnu ulogu tokom bitaka za oslobođenje Niša od Osmaniljske vladavine. Za ikonu Svetog Jovana, koja se nalazi u manastiru, veruje se da ima lekovitu moć.
Vođenje sa licenciranim turističkim vodičem (Udruženje turističkih vodiča Srbije, Niš) – 70 EUR
Kontakt: nistourguides@gmail.com, +381652665544, +381605069366
*Mogućnost organizacije prevoza