HomePriče iz NišaGrad u kome je objavljen početak Prvog svetskog rata
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Vesti

Doživi Niš – Novogodišnji dani u Nišu

21. decembar 2024. – 02. januar 2025.

Kalendar manifestacija u Nišu

KALENDAR DOGAĐAJA I MANIFESTACIJA Jun- septembar 2024     JUN 31.maj - 04. jun - Gradska slava Sveti car Konstantin i carica Jelena Više lokacija u gradu Organizatori: Grad Niš i...

ULICA SUVENIRA U NIŠU

Nova popularna destinacija za posetioce grada koji žele sa sobom da ponesu uspomenu u vidu autentičnih suvenira. Ulica se nalazi na Keju Kola srpskih sestara...

Grad u kome je objavljen početak Prvog svetskog rata

„Austrija nam je objavila rat. To je njen kraj. Bog će nam dati pobedu.”

Ove reči izgovorio je predsednik srpske Vlade, Nikola Pašić 28. jula 1914. godine u Nišu, kada mu je uručen telegram kojim je Austrougarska objavila rat Srbiji.

Tog dana u Nišu započeo je do tada najveći sukob u istoriji sveta – Prvi svetski rat.

Tekst telegrama o objavi rata (Niš, 28.7.1914):

„Kraljevska vlada Srbije nije na zadovoljavajući način odgovorila na notu datiranu 23. jula 1914, koju joj predao austro-ugarski poslanik u Beogradu. Zato Carsko-Kraljevska vlada nalazi da je prinuđena da se osloni na silu oružja radi prava i interesa. Austro-Ugarska smatra da se od ovog trenutka nalazi u ratu sa Srbijom”.

Neposredno pred početak Prvog svetskog rata, 26. jula 1914. godine Vlada Kraljevine Srbije i Narodna skupština napuštaju Beograd i prelaze u Niš.

Niš postaje „ratna prestonica“ i centar političkog i diplomatskog života Srbije.
U zgradi Banovine, donešene su mnoge važne odluke vezane za budućnost zemlje. Ovde je 28. jula 1914. godine primljen telegram o objavi rata Kraljevini Srbiji. Na ovom mestu je 4.9.1914. potpisan sporazum o savezništvu sa Albanijom, zahvaljujući kojem je sačuvano mnogo života srpskih vojnika tokom povlačenja sa Solunskog fronta. Sa balkona ove zgrade 1917. godine tri evropska vladara ondašnjih centralnih sila, Austrougarske, Nemačke i Bugarske, posmatrala su poslednju paradu svojih vojnih jedinica pred svoj veliki poraz u Prvom svetskom ratu.
Oficirskom domu.

Pored članova Vlade i poslanika Narodne skupštine, ovde su se nalazili ambasadori prijateljskih zemalja, brojni strani, ratni dopisnici i novinari, lekari, hiljade izbeglica iz čitave Srbije, kao i veliki broj ratnih zarobljenika. Grad od samo 25.000 stanovnika, u ovom periodu prerasta u grad od 147.000 ljudi.

U jesen 1915. godine srpska vojska se povlači pod pritiskom vojnih sila tri carevine (Austrougarska, Nemačka i Bugarska), tako da 6.novembra 1915. godine u Niš ulaze bugarske trupe.

Period okupacije jedan je od najtežih perioda u istoriji Niša. Nije postojala odredba Haške konvencije koja nije bila prekršena. Grad je bio podvrgnut teroru s ciljem uništenja nacionalnog identiteta. Nakon tri godine okupacije, 12.oktobra 1918. godine Prva srpska armija pod komandom Petra Bojovića oslobodila je Niš .

Događaji

spot_img

TON

Kontakt

Multimedija

© 2021 - TON. All rights reserved.