Trajanje turе od 3h do 4h
Saborna crkva u Nišu je hram Srpske pravoslavne crkve, i treća je po veličini u Srbiji. Pariskim mirom 1856. godine Turska je pod pritiskom evropskih sila priznala ravnopravnost hrišćana i muslimana i nakon toga je počela izgradnja Saborne crkve, po projektu protomajstora Andrije Damjanova. Posvećena je silasku Svetog Duha – Svetoj Trojici i na njoj su prisutni različiti stilovi u graditeljstvu: srpsko-vizantijski, romansko-vizantijski, islamski, zapadno barokni i renesansni, čime se pravi prrkretnica u srpskoj arhitekturi i stvaraju nacinalna obeležja. Izgradnja pravoslavnog hrama završena je 1872. godine a osvećenje je obavljeno 1878. godine.
Katolička crkva Uzvišenja Svetoga križa u Nišu sagrađena je nakon oslobođenja od Osmanlijskog carstva, 1884. godine kada je u gradu bilo preko 200 stanovnika katoličke veroispovesti. Niš je postao prvi grad u Srbiji u kojem je uspostavljena katolička župa.
Islam Agina džamija je zadužbina Islam-age Hadarevića, saradnika tadašnjeg zapovednika grada i podignuta je 1870. godine na temeljiima starije, oštećene džamije. Pravougaonog je obilka sa ravnim drvenim krovom i galerijom na stubovima i predstavlja poslednji osmanski javni objekat izgrađen u Nišu. Od devetnaest džamija koliko je postojalo u Nišu tokom osmanlijske vladavine, jedino je džamija Islam-age Hadrovića očuvana i osposobljena za versku upotrebu.
Sinagoga – prva niška Sinagoga ili „molitveni dom“ Jevreja postojao je još 1695. godine i prema prvim pisanim podacima u niškom Istorijskom arhivu njen nastanak se poklapa sa osnivanjem prve jevrejske zajednice u Nišu. Zbog arhitektonskih i istorijskih vrednosti stavljena je pod zaštitu države. Danas je Sinagoga preimenovana u višenamenski „hram“ kulture i koristi kao galerija, za održavanje izložbi, koncerata i književnih večeri.
Bali – begova džamija je zadužbina janjičarskog zapovednika Balije iz Jedrena i jedina je sačuvana džamija u Tvrđavi. Sa svojim lukovima i svodovima, kao i raskošno ukrašenim prozorima, predstavlja pravi biser orijentalne arhitekture. Prvi put se spominje 1521. godine kao manja verska bogomolja, tek se u popisima iz 1710. godine vodi kao džamija. Danas se ovaj interesantan deo prošlosti Niša zove „Salon 77“ i predstavlja izložbeni prostor Galerije savremene likovne umetnosti.
Vođenje sa licenciranim turističkim vodičem (Udruženje turističkih vodiča Srbije, Niš) – 60 EUR
Kontakt: nistourguides@gmail.com, +381652665544, +381605069366
*Mogućnost organizacije prevoza
Ulaznica za objekte Narodnog muzeja – 200 RSD za jedan objekat, 300 RSD objedinjena